Cik nekustamā īpašuma pirkuma darījumi notikuši martā?

2020. gada 21. aprīlis

Marta pirmajā pusē tika pasludināta ārkārtas situācijas valstī. Bija skaidrs, ka uz kādu laiku būs jāiepauzē teju visās nozarēs iesāktais, jāļauj epidemiologiem un ārstiem netraucēti ierobežot vīrusa izplatīšanos, līdz ar to “uz pauzes” paliek arī ieplānotie pirkumi un dzīves apstākļu uzlabošana saistībā ar dzīvesvietas izvēli. Skaidrs, ka šādai pauzei būs arī kādas sekas, kuras, bieži vien, tiek ļoti dramatizētas.

Viena no daudz apspriestām nozarēm ir nekustamo īpašumu tirgus. Pirmo un acīmredzamo ietekmi sajuta īstermiņa izīrētāji, kas savu iztiku pelnīja izīrējot dzīvokļus tūristiem. Šobrīd tūristu plūsma ir apstājusies un ļoti daudzi no viņiem spiesti dzīvokļus par pazeminātām cenām atdot ilgtermiņa īrei. Šo tematu pavisam nesen skaidrojām plašāk (rakstu lasiet šeit: https://www.kivi.lv/tirgus-jaunumi/kapec-tik-daudz-letu-ires-piedavajumu-32 )

Taču kā ir ar pirkšanu? Vai pērk mazāk? Vai pēkšņi viss paliks lēts? Izpētot zemesgrāmata.lv pieejamos datus, varam redzēt, ka Rīgas rajona un Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesās (zemesgrāmatu nodaļās) martā tika reģistrēti kopā 1896 darījumi uz pirkuma līguma pamata. Minētajās zemesgrāmatu nodaļās marts bijis raženākais 2020. gada mēnesis. Janvārī tika reģistrēti 1849 darījumi, taču februārī- 1894. Visi mēneši bijuši ļoti līdzīgi, tomēr krituma martā vēl nebija. Tas saistāms ar to, ka darījums aizņem pietiekoši ilgu laiku un šajā mēnesī reģistrēti arī pirkumi, par kuriem lēmums tika pieņemts vēl pirms ārkārtas situācijas pasludināšanas. Tomēr arī pēc aktivitātes tirgū redzam, ka darījumi notiek joprojām. Interese nav zudusi, gluži vienkārši, līdz ar ierobežojumiem, cilvēki vairāk paliek mājās, procesi ir nedaudz lēnāki un sarežģītāki kā ikdienā.

Savukārt par aprīli varam redzēt, ka līdz 21. aprīlim bija reģistrēti vien nedaudz vairāk kā 660 darījumi. Visdrīzāk, ka šajā mēnesī būs novērojams kritums par vairāk kā vienu trešdaļu. Tomēr, vai tas tiešām nozīmē, ka īpašumu cenas pamatīgi kritīsies? Visdrīzāk, ka nē. Šobrīd ir pamatīgi ierobežota mūsu visu kustība un šo darījumu skaitu varam pat uzskatīt par visai lielu. Cilvēki nepērk mazāk dēļ burbuļa plīšanas, banku atteikšanās finansēt vai absolūta naudas trūkuma. Cilvēki ir ierobežoti kustībā un darbībās, un šī ierobežotība ir terminēta, tā beigsies. Varbūt maijā, varbūt nedaudz vēlāk, bet tas beigsies. Īpašnieki to apzinās un labāk izlemj pagaidīt un nepiekāpjas zemas cenas piedāvājumiem. Protams, var būt izņēmumi īpašumiem, kuriem ir lieli kredīta maksājumi un īpašniekiem naudas plūsma pilnībā apstājusies. Tomēr, ja šī ārkārtas situācija (pauze tirgū) atrisināsies tuvāko mēnešu laikā, īpašumus nebūs jāpārņem kreditoriem, lai tos izsolītu (tas arī bankām nav izdevīgi).

Ir skaidrs, ka šī nav komfortabla situācija teju nevienam. Taču panikas celšana noteikti nevienam nenāk par labu. Ja šobrīd pērk mazāk- tas ir normāli. Dīvaini būtu, ja cilvēki šajos mēnešos turpinātu tik pat aktīvi staigāties apkārt un iepirkties. Kopā, solidarizējoties un atbalstot viens otru izturēsim šo periodu, atkopsimies un, cerams pavisam drīz, strādāsim pie jaunu tirgus rekordu uzstādīšanas. Starp citu, pēc šīm izolācijas nedēļām, visdrīzāk jūtami pieaugs interese arī par privātmājām (arī tālāk no pilsētas)!